Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štrúdl pro chlapy

 

Štrúdl pro chlapy
 
Štrúdl pro chlapy nikdy neochutnáte studený. Zmizí rovnou z plechu
Slaný moučník, křupavý i šťavnatý současně. Plný chutí, které nikoho neurazí. To všechno se vám podaří vytvořit z balíčku listového těsta, pikantního salámu či uzeného, sýra a zeleniny.  

 

 
Listové těsto nepatří k nejzdravějším, ale čas od času si nějakou dobrotu z něj dopřeje asi každý. Kdo nepohrdne tradičním jablečným závinem neboli štrúdlem, toho dostane jeho slaná varianta do kolen. Což platí hlavně pro pány kluky a otce rodin. 
Krok za krokem ke slasti na jazyku
Balíček čerstvého listového těsta pořídíte za cenu kolem třiceti korun, mražené bývá levnější. Z mrazáku ho můžete vytáhnout kdykoliv, ale čerstvé těsto se při pečení většinou lépe "nafukuje" a závin z něho bývá křehčí.  
 
Slaná varianta tradičního závinu
Na náplň použijte plátkový sýr a na plátky nebo na kostičky nakrájený sýr balkánského typu (výborná je i mozzarela), pikantní salám typu herkules nebo poličan, plátky šunky nebo uzeného, záleží jen na vás. Ze zeleniny se osvědčily plátky rajčat, paprik, na olivovém oleji opečené plátky cukety nebo lilku. Přidat můžete i oblíbené koření nebo čerstvé bylinky.
 
Balíček listového těsta rozkrojte napůl. Na válu ho podsypte hladkou moukou a z každé půlky vyválejte obdélníkovou placku
 
Na střed rozválené placky naskládejte nejprve plátky sýra, pak pikantní salám, zeleninu a další druh sýra
Půl balíčku těsta si na válu podsypte hladkou moukou, aby se nelepilo, a vyválejte z něj obdélníkovou placku. Na její střed pak podélně poskládejte těsně vedle sebe plátky sýra, na ně plátky vybrané uzeniny, vrstvičku zeleniny pak další vrstvu sýra a měsíčky rajčat. Podle chuti můžete okořenit.
 
Volné okraje placky radýlkem pokrájejte na proužky, zhruba 4 cm široké
 
Proužky zapleťte střídavě přes sebe a pevně je utahujte
Volné okraje těsta pokrájejte rádýlkem nebo nožem na proužky a jeden po druhém je pevně zapleťte přes sebe jako cop. Boky závinu by měly zůstat zvednuté a vcelku, aby z něj při pečení nevytékala šťáva a sýr. Volné pruhy těsta samozřejmě můžete nechat vcelku a jen je pevně přeložit přes sebe.
 
Volné konce uzavřete tak, aby při pečení nemohla vytékat ani šťáva ze zeleniny, ani rozpuštěný sýr
 
Hotové záviny položte na plech, nejlépe vyložený pečicí fólií, a potřete rozšlehaným žloutkem
Volné konce závinu musíte také pevně uzavřít, pak ho položte na plech vyložený v ideálním případě pečicí fólií. Stejným způsobem připravte závin i z druhé poloviny těsta, oba pak potřete rozšlehaným žloutkem a pečte ve vyhřáté troubě. Stačit by mělo zhruba 20 až 30 minut. Závin při pečení raději hlídejte, ke konci rozhoduje každá minuta. Měl by krásně vyběhnout, ideálně se propéct a vytvořit zlatavou kůrčičku, ale přitom se nespálit. Vonět bude zaručeně.