Jdi na obsah Jdi na menu
 


rýže nejen na vaření

23. 9. 2013

 

10 rýžových tipů


 

  1. Znečištěné vázy a jiné nádoby s úzkým hrdlem vypucujete za pomocí rýže. Stačí vsypat pár lžic dovnitř, zalít trochou teplé vody a nechat odstát asi 10 minut. A pak jen třepat, třepat a vytrvale třepat. Následně vylít, vypláchnout a to budete koukat, jak vám tenhle rýžový peeling vyčistil sedliny v oblíbené vázičce.


 

  1. Zvlhnul vám mobil, spadlo dálkové ovládání do umyvadla? Vysuší je rýže. Vyjměte pouze baterky a přístroj zahrabejte do rýže. Na půl dne ho pohřbíte a on vám ožije. Rýže vytáhne vlhkost.


 

  1. Hračka pro kočičky. Do malého látkového (pevného) pytlíku nasypte mix rýže s nasušenou šantou kočičí a dobře zašijte. Uvidíte, že se váš mourek zblázní radostí. Šanta kočky přitahuje, má lehce halucinogenní účinky, takže budete mít doma poměrně veselé zvířátko.


 

  1. Vyčistěte si mlýnky na kávu či koření. Odstraňte viditelné a větší zbytky kávy nebo koření a pak už namelte několik lžic rýže. Mašinky se skvěle pročistí, věřte.


 

  1. Kontrola horkého oleje. Chcete vědět, kdy je ideálně rozpálený olej na smažení řízků či ve fritéze na hranolky? Upusťte na pánev (do fritézy) zrnko rýže. Jakmile vypluje na hladinu, má olej ideální teplotu.


 

  1. Aby se sůl neslepila, stačí do slánky nasypat pár zrníček rýže a sůl nebude hrudkovatět.


 

  1. Aby ovoce rychleji zrálo. Chcete nechat dozrát jablka, meruňky aj.? Skladujte je v dózách či látkových pytlících s rýží. Pravidelně ale kontrolujte.


 

  1. Uvařte si rýžové mléko. Hodí se hlavně na vaření, do polévek, na zalití müsli, do ovesné kaše. Příprava: 1 šálek hnědé celozrnné rýže (Natural), 1 šálek sladké hnědé rýže, 20 šálků vody, sůl. To vše vaříme v hrnci nejméně 3 hodiny pak rozmixujeme a přecedíme. Můžete pít i samotné, má hodně vitaminu E.


 

  1. Hřejivá podložka. Berou vás záda? Bolí vás břicho? Pytlík, váček a klidně i větší starou ponožku naplňte rýží a zašijte. Kdykoli ji pak necháte ohřát v mikrovlnce, zůstane teplá až hodinu.


 

  1. Pro zářící pleť. Vodu z vařené rýže slijte a nechte odstát. Když ji ještě vlažnou použijete místo pleťové vody, uvidíte za čas příjemnou změnu. Nanášejte odličovacími tampony, vmasírujte do pokožky a opláchněte. Má vysoký obsah vitaminu E a dodá vaší pleti zářivý lesk i pružnost.